Član Evropskog parlamenta, izvjestilac Evropske Unije za Srbiju, njegova ekscelencija gospodin Jelko Kacin boravio je u dvodnevnoj zvaničnoj posjeti Sandžaku u utorak i srijedu 7. i 8. aprila 2009. godine. Gospodin Kacin je posjetio Novi Pazar na poziv Internacionalnog univerziteta u Novom Pazaru.
Visokog gosta na Univerzitetu je dočekao rektor prof. dr. Mevlud Dudić, koji ga je upoznao sa ovom visokoškolskom ustanovom, sa istorijatom i planovima za budućnost.
Nakon prijema na Univerzitetu i srdačne dobrodošlice, gospodin Kacin je posjetio Mešihat Islamske zajednice u Srbiji i glavnog muftiju Muamer-ef. Zukorlića. Glavni muftija je gosta, u jednočasovnom razgovoru, obavijestio o opštem stanju u Sandžaku i upoznao ga sa stanjem u Islamskoj zajednici, te ukazao na brojne pojave kršenja vjerskih i ljudskih prava muslimana u Srbiji. Muftija je u razgovoru potencirao to da muslimani žele da nastale probleme rješavati sa predstavnicima vlasti Srbije kroz dijalog i razgovore.
„Želim da istaknem da od Srbije očekujemo da bude motor evropskih integracija obzirom na njen značaj u regionu. To je naše pravo kao građana ove zemlje da od nje očekujemo da prevaziđe pitanja koja opterećuju opšti i politički život na ovim prostorima i da smogne snage da ispuni obaveze prema Hagu i sve druge međunarodne obaveze kako bi svim građanima bilo bolje“, rekao je Muftija i dodao: „Želim, takođe, da istaknem moju zahvalnost prema njegovoj ekscelenciji, gospodinu Kacinu, zato što je uložio veliki trud da 11. jul – dan genocida u Srebrenici bude u Evropskom parlamentu proglašen za Dan sjećanja na genocid u Srebrenici. To je, zaista, veliki moralni čin našeg gosta, ali isto tako i svih članova Evropskog parlamenta i svih struktura Ujedinjene Evrope koja je time ovjerila svoje humano opredjeljenje. Svima su bitne evropske integracije, a nama u Sandžaku posebno, jer očekujemo da ćemo time prevazići sve one rane proistekle iz svih podjela, prije svega od Bosne i Hercegovine, a potom i granicama između Srbije i Crne Gore. U tom pogledu, Islamska zajednica i Internacionalni univerzitet nastavit će doprinositi evropskim integracijama i svemu onome što je dobro za građane ovog prostora.“
Nakon posjete Islamskoj zajednici, visoki gost se vratio na Univerzitet gdje je upriličena svečanost dodjele diplome počasnog doktora nauka iz oblasti međunarodnih odnosa i diplomatije. U prepunoj Velikoj sali Univerziteta, pred mnogobrojnim gostima, studentima i zvanicama iz kulturnog, naučnog i političkog života Novog Pazara, diplomu počasnog doktora nauka na Internacionalnom univerzitetu gospodinu Kacinu svečano je uručio rektor Univerziteta prof. dr. Mevlud Dudić. Ovaj čin dodjele počasne diplome je izraz zahvalnosti i iskrenog divljenja Univerziteta gospodinu Kacinu za sve što je učinio i što čini da bi narodi ovih prostora bili u potpunosti integrisani u Evropske tokove.
Prilikom prijema počasnog doktorata, njegova ekscelencija gospodin Jelko Kacin, obraćajući se prisutnim gostima, je rekao: „Izuzetna mi je čast da sam danas ovdje sa vama. Prije deset godina bilo je nezamislivo da će Novi Pazar i regija Sandžak imati Univerzitet, a danas, već sedam godina Internacionalni univerzitet postoji kao realnost. Ovo sandžačko raspuće je mjesto susreta civilizacija, kultura i vjera i mi smo na to ponosni. Mi čvrsto vjerujemo da će Univerzitet u Novom Pazaru biti jedan od glavnih stubova promovisanja evropskih vrijednosti.“
U svom govoru gospodin Kacin se osvrnuo i na lik i ulogu pokojnog premijera Srbije Zorana Đinđića i istakao njegov nemjerljiv doprinos u osnivanju i pokretanju Internacionalnog univerziteta, jer je Đinđić bio političar sa vizijom, koji je imao sposobnost da svoje vizije ostvaruje u realnom vremenu.
Govoreći o Evropskoj Uniji gospodin Kacin je rekao: „Projekt Evropske Unije je utemeljen na uspjehu svih i tu nema i ne smije biti poraženih. Zbog toga želim da i vaša zemlja Srbija uspije da svi njeni građani budu dio evropske porodice i da žive bolje. To u mnogome zavisi od same Srbije, od njenih lidera, ali i od svih građana. Evropska Unija je otvorila svoja vrata za Srbiju i sve države Zapadnog Balkana. Ja ne dolazim iz takozvane Stare Evrope, već sa prostora nekadašnjih zemalja socijalizma. Želimo da našim primjerom podstaknemo i druge da krenu odlučnije i brže naprijed ka Evropskoj Uniji. Srbija ima svoje mjesto u Evropi, ali ni jedna zemlja ne može ući u EU na bazi svojih želja i neispunjenih obećanja. Želje nisu dovoljne. Potrebne su i odluke iza kojih slijede djela. Svaki korak koji vodi u tom pravcu je velik korak i za Srbiju. Iskreno vjerujem da će Srbija nadoknaditi svoje zaostajanje u evropskim integracijama i da će građanima Srbije biti uveden bezvizni režim za putovanje u EU. To Srbija može i Srbija će sama sebi ukinuti vize.“
Gospodin Kacin je tokom svog govora rekao da odlučno podržava i napore tužioca za ratne zločine Vladimira Vukčevića da ispuni sva očekivanja Haga i omogući Srbiji da krene brže ka EU.
„Poslije razgovora sa Vukčevićem, mogu reći da smo sve bliže trenutku hapšenja Ratka Mladića. Njegovo hapšenje će biti veliki podstrek i za Zagreb da u rješavanju pograničnih problema krene što brže i odlučnije“, rekao je Kacin.
Izvjestilac EP za Srbiju je ocijenio da je za Beograd veoma važno da što prije i potpuno iskoristiti sve instrumente i namjenska sredstva da bi što prije i što lakše izašao iz ekonomske krize. Gospodin Kacin se oštro usprotivio stavu nekih zapadnih političara koji najavljuju usporavanje proširenja EU i ograničavaju ga na Hrvatsku.
„EU nije integracija koja samo nešto zahtijeva. EU nudi i mnogo mogućnosti. Jedna od tih mogućnosti su ogromna finansijska sredstva koja se nalaze u raznim fondovima. I moja zemlja ima problem kako aktivirati i koristiti ta sredstva. U Sloveniji još uvijek nije izvršena regionalizacija države, kao ni u Srbiji. Regionalizacijom se otvaraju velike mogućnosti za dobijanje sredstava za regije. Tu je mogućnost i prekogranične regionalne saradnje. Upravo Sandžak može biti pozitivan primjer te saradnje jer može povezivati Srbiju, Crnu Goru i Bosnu i Hercegovinu. Sandžak je regija koja ne dijeli, već povezuje. Uspostava saradnje kroz korištenje sredstava iz evropskih fondova može doprinijeti povezivanju država i naroda koji žive na tom području. Manjine su ogromna prednost Srbije na putu evropskih integracija i tu prednost treba znati iskoristiti.“
Govoreći o izglasavanju 11. jula za Dan sjećanja na žrtve u Srebrenici u Evropskom parlamentu, gospodin Kacin je rekao: „Iako rezolucija govori o mrtvima, ona je, prije svega, namijenjena živima i njihovoj budućnosti. Srebrenica je strašnija od svih drugih ratnih zločina na području Bosne i Hercegovine i zaslužuje takvu pažnju i takav odnos. Usvojili smo je da bismo pomogli pomirenju, međusobnom poštovanju i koracima koji moraju uslijediti.“
Govoreći o samom činu dodjele počasnog doktorata, gospodin Kacin je rekao da ga je ta odluka prijatno iznenadila i da mu pričinjava čast i zadovoljstvo da bude prvi počasni doktor nauka na Internacionalnom univerzitetu: „Ovaj počasni doktorat primam i razumijem ga kao dokaz bezgranične energije, volje za životom i napretkom koja je bošnjačkom narodu oduvijek omogućavala da preživi i donosila mu budućnost. Radujem se što taj dio Srbije producira toliko pozitivne energije, ambicija i iskrene želje da Srbiju i sve druge zemlje Zapadnog Balkana uključi u Evropsku Uniju. Zahvaljujem vam se za sve to što radite u korist Srbije. Iskreno hvala za vaše priznanje. To svakako godi, ali i obavezuje. Kao što znam da Srbija može dosta uraditi za evropsku budućnost Sandžaka i Srbije, i sam moram raditi bolje i brže. Sadašnjost će već sutra postati istorija, a baš sutra će sutra već biti sadašnjost. Moramo misliti na budućnost i odraditi sve da cio kulturni, ekonomski i politički prostor od Ljubljane do Soluna napunimo evropskom praksom i da se ponovo družimo zajedno kao što smo živjeli prije dvije decenije. Dobro došli u Evropsku Uniju i hvala vam.“
Nakon gospodina Jelka Kacina, prisutnima se obratio i predsjednik Univerziteta, muftija Muamer-ef. Zukorlić: „Ovo čemu danas prisustvujem je ovjera naših obećanja od prije sedam godina da ćemo imati Univerzitet koji će premostiti granice i odgajati i obrazovati ljude. Danas iskazujemo počast čovjeku koji je dokazao da je sa Balkana, da se ne libi toga i da se činjenica da dolazi iz, po broju stanovnika, nevelike zemlje, kvalitetom može nadoknaditi i da se može biti veliki. Svi narodi na Balkanu imaju želju za EU, ali sam siguran da niko nema želju, volju, pa čak i žeđ za EU kao mi ovdje u Sandžaku. U pitanju je činjenica da smo mi raspadom bivše Jugoslavije, pa onda i razdvajanjem Srbije i Crne Gore, najviše izgubili. Mi vidimo šansu da se taj gubitak jedino može ukloniti i nadoknaditi evropskim integracijama i brisanjem granica“, rekao je Muftija i dodao: „Sandžak danas ima svoje institucije, a jedna od tih institucija je, nesumnjivo, Internacionalni univerzitet koji ima pravo da bude lučonoša cjelokupnog političkog, privrednog i opšteg civilizacijskog razvoja Sandžaka. Mi ne želimo da mrzimo i da rušimo kuću u kojoj živimo, iako nailazimo na nerazumijevanje od strane vlasti. Mi želimo da tu kuću gradimo i popravljamo. Mi ćemo svim našim aktivnostima dokazati da je moguće biti patriota i u okviru svog etničkog, vjerskog, kulturnog entiteta, a da to ne mora biti protiv drugog entiteta ili države.“
Posjeta gospodina Jelka Kacina Novom Pazaru završena je u srijedu 08.04.2009. godine konferencijom za novinare koja je održana u Multimedijalnoj sali Univerziteta i na kojoj je gospodin Kacin još jednom istakao značaj i obavezu koju za njega ima počasni doktorat koji mu je dodijeljen na Univerzitetu.
Posjetom njegove ekscelencije gospodina Jelka Kacina Univerzitetu u Novom Pazaru i sandžačkoj regiji ostvaren je značajan pomak ka intezivnoj komunikaciji naroda ove regije sa predstavnicima Evropske Unije. Internacionalni univerzitet je ulogom posrednika u inteziviranju kontakata ostvario još jedni značajnu dimenziju u okviru proklamovane internacionalne misije.
Nermin Gicić