Na Fakultetu za islamske studije dana 13.05.2015. godine održana je naučna konferencija „Šerijatsko pravni, sociološko psihološki aspekt nasilja“.
Konferenciju je otvorio dekan FIS-a prof. dr. Enver Gicić rekavši da je Fakultet za islamske studije prepoznao potrebu za organizovanjem konferencije na ovu temu. On je dodao da studenti i upošljenici FIS-a imaju pravo da izraze svoje stavove i stav islama prema nasilju:
„Današnjim skupom smo zajedno sa profesorima i asistentima IUNP-a, kako bi zajedno pronašli rješenje za rešavanje sve prisutnijeg problema nasilja u našem društvu. Zapitajte se da li mi kao Fakultet imamo pravo da ćutimo, gledamo i ništa ne radimo dok se širi nasilje kako porodično, vršnjačko, tako razni drugi oblici zlostavljanja“ istakao je dr. Gicić.
Dekan je poručio kako učesnicima tako i studentima da moraju imati svoj stav i viziju kako bi svojim djelovanjem pomogli u rješavanju problema u Sandžaku.
Na konferenciji su učešće uzeli i svoje radove približili studentima profesori i asistenti Fakulteta za islamske studije i Internacionalnog univerziteta u Novom Pazaru.
Od izlagača prvi je govorio predsjednik Medžlisa Priboj doc.dr. Enes ef. Svraka na temu „Nasilno ponašanje učenika u školi- stav islama prema nasilju“. On je istakao da je nasilje kao oblik ponašanja sve prisutnije u svijetu i da je to prije svega odraz stanja društva u kome se nalazimo.
Doc. dr. Mustafa Fetić govorio je na temu „ Šutnja prema nasilju je njegovo odobravanje“ koji je istakao da je glavni problem što se na nasilje reaguje samo kada je u velikim razmjerama.
Dekan fakulteta prof. dr. Enver Gicić govorio je na temu „Šerijatsko-pravni tretman nasilja“ i naglasio je da se rješenje za rješavanje savremenih problema može naći u Kur'anu Časnom.
Između ostalih svoje teme su izlagali:
- dr. Almir hfz. Pramenković – Forme i oblici medijskog nasilja
- dr. Hajrudin Balić- Vidovi nasilja sa islamskog aspekta
- Ferid Bulić, dr. Ergin Hakić- Delikti i nasilje izvršeni od strane maloljetnika
- dr. Nezar Omran – Nasilje u islamu pogrešne i tendenciozne kritike na račun islama-koji je svoj rad izlagao na arapskom jeziku
- Fatima Fejzović – Intelektualno zlostavljanje žene
- Jelena Rakić, Maja Grujić – Nasilje u sportu
- dr. Ševket Krcić- Etičko-pravni aspekti prevladavanja fenomena nasilja
- Aref Duraković- Individualna percepcija Šerijata kao uzrok nasilnog ponašanja
- Remka Džemić – Zloupotreba prava žene i nasilje nad njom
- Melida Aljović-Škola kao preventivni faktor nastanka vršanjačkog nasilja
- Dženis Šaćirović- Pravno sociološki aspekt primjene savremenih modela policijskog rada.
Studenti su uzeli aktivno učešće u diskusiji gdje su postavljali razna pitanja vezana za teme izlagačima, kako bi se našlo rješenje za ovaj problem. Radovi izlagača biće dostupni studentima i u pisanoj formi.
SANA- Amela Salković